Oracle Cloud Hackathon 2016

19 kwietnia 2016, Przemysław Staniszewski

W dniach 12-13 kwietnia 2016 zespół Pretius wziął udział w Digital Transformation Hackathon organizowanym przez Oracle Partner Transformation ECEMEA Team w krakowskim Oracle Partner HUB przy współpracy z firmą Arrow.

Oracle Hackathon to seria imprez przeprowadzanych przez lokalne oddziały Oracle, których założeniem jest prezentacja możliwości chmury Oracle Cloud. W ich trakcie uczestnicy są najpierw szkoleni z zasad funkcjonowania chmury, a następnie udostępnienie są im wersje próbne tego środowiska (w wybranej przez nich konfiguracji), na których w ciągu określonego czasu ma powstać nowa aplikacja lub zmigrowane i dostosowane istniejące rozwiązanie. Zespoły biorące udział w krakowskich zawodach miały na to dwa dni, a efektem końcowym poza gotową aplikacją była prezentacja rozwiązania, która po zakończeniu wszystkich Hackathonów serii będzie podlegała ocenie jury.

Dwuosobowy zespół Pretius w składzie Przemysław Staniszewski i Łukasz Wiśnicki w ciągu kilku godzin skonfigurował środowisko Oracle Cloud na potrzeby migracji portalu MamZdanie stworzonego w technologii Oracle Application Express oraz przeniósł aplikację na nowe środowisko.
Oracle APEX to technologia zwana czasem Cloud Native, ze względu na jej bezpośrednie umieszczenie wewnątrz bazy danych Oracle bez konieczności korzystania z dodatkowej infrastruktury. Nie dziwi więc fakt, że rozwiązania na niej operate mogą być bardzo szybko dostosowywane i przenoszone do chmury.

Aplikacja MamZdanie to portal udostępniany dla organizacji publicznych (gminy, samorządy, urzędy itp.) w celu przeprowadzania konsultacji społecznych oraz publikowania dokumentów z nimi powiązanych. Na potrzeby jej migracji do chmury wykorzystaliśmy podstawową konfigurację środowiska Oracle Database Cloud Service z dołączonymi usługami Oracle Database Backup Service oraz Oracle Storage Cloud Service. Utworzone w ten sposób środowisko posiadało następujące parametry:

  • 1 OPC
  • 7,5 GB RAM
  • domyślnie zainstalowane oprogramowanie Oracle DB 12c SE, Oracle APEX 5, Glassfish 3.1 i ORDS 3.

Cały proces konfiguracji nowego środowiska, migracji aplikacji z lokalnej bazy danych oraz jej dostosowania do wymogów Oracle Cloud zajęły 7 godzin. W tym czasie uzyskaliśmy w pełni działającą aplikację Oracle APEX na Oracle Cloud, działającymi wszystkimi funkcjami aplikacji pierwotnej. Największym problemem było dostosowanie nowego środowiska do współpracy z usługami wymagającymi certyfikatów (np. Google reCaptcha) oraz wysyłka email z poziomu Oracle APEX (znany bug rozwiązany w wersji Oracle APEX 5.0.3).
Poza tym migracja struktur bazy danych oraz aplikacji APEX do Oracle Cloud przebiegła bez problemów. Wyraźnie widać tu ogromny potencjał jaki technologia Oracle Application Express pokazuje w przypadku aplikacji i systemów tworzonych na platformie Oracle Cloud. Jeżeli posiadasz więc aplikacje oparta na Oracle Application Express lub myślisz o użyciu tej technologii, a nie masz odpowiedniej infrastruktury, to wykorzystanie rozwiązań chmurowych wydaje się dobrą decyzją.
Oczywiście kwestią kluczową pozostaje cena, a ta może bardzo zależeć od konkretnych potrzeb i dostawcy chmury, a wybór na tym polu robi się coraz większy (poza Oracle Cloud warto także sprawdzić innych dostawców m.in. Amazon AWS czy MS Azure, w których z powodzeniem można używać baz danych Oracle i Oracle Application Express).

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Zapraszamy do kontaktu!

Pretius jest firmą tworząca oprogramowanie wspierające biznes.
Tworzymy aplikacje webowe wykorzystując: Java, Oracle DB, Oracle Apex, AngularJS.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu!