JasperReports – alternatywne metody drukowania dokumentów.

14 listopada 2015, Mariusz Skóra

Podczas poszukiwań najlepszego rozwiązania związanego z raportowaniem do wybranych formatów, udało się znaleźć kilka innych narzędzi różnych firm. Darmowe rozwiązanie oferowane przez firmę TIBCO Jaspersoft jest ciekawą alternatywą dla rozwiązań komercyjnych. Warto jednak wspomnieć jakie inne metody dostępne są na rynku produktów komercyjnych i darmowych. Każdy produkt warty jest uwagi, dlatego w tym artykule przedstawię kilka, które możesz wykorzystać w swojej aplikacji.

Ten artykuł jest częścią serii o TIBCO Jaspersoft JasperReports. W celu dostępu do pozostałych artykułów, proszę wybrać odpowiedni z poniższej listy. Lista aktualizowana jest na bieżąco wraz z udostępnianiem kolejnych artykułów. Jeżeli artykuł nie jest dostępny, znaczy to, że jeszcze oczekuje na publikację.

1. Wstęp do JasperReports Server.

2. Jak zrobić prosty szablon faktury. Wstęp do Jaspersoft Studio.

3. Integracja Jaspersoft Studio z JasperReport Server.

4. Integracja JasperReports Server z aplikacją w Oracle APEX.

5. Wydajność i bezpieczeństwo JasperReports Server.

6. Inne metody drukowania dokumentów.

Inne rozwiązania

Eclipse BIRT

Oprogramowanie Open Source do tworzenia i wizualizacji danych w postaci raportów lub przy pomocy przeglądarki internetowej. Podobnie jak w przypadku Jaspersoft Studio pozwala na tworzenie raportów dedykowanym środowisku opartym na Eclipse IDE.

http://www.eclipse.org/birt/

Oracle BI Publisher

Bardzo bogate narzędzie, które między innymi pozwala tworzyć szablony w MS Office i pobierać raporty w wielu różnych formatach. Minusem z pewnością jest cena, na którą nie pozwoli sobie większość mniejszych firm. Produkt zdecydowanie przeznaczony tylko dla dużych graczy.

http://www.oracle.com/technetwork/middleware/bi-publisher/overview/index.html

PL/PDF

Produkt firmy Oranext. Podobnie jak BI Publisher pozwala na tworzenie szablonów z MS Office. Darmowy do pobrania i działa przez 28 dni. Umożliwia drukowanie dokumentów PDF z kodu PL/SQL przy użyciu dostępnego API. Kosztowne rozwiązanie, ale tańsze niż BI Publisher.

http://www.plpdf.com/

Oracle Reports

Narzędzie firmy Oracle, które pozwala tworzyć i drukować raporty do różnych formatów.

http://www.oracle.com/technetwork/middleware/reports/overview/index.html

ORDS – Oracle REST Data Services

Następca APEX Listener, działający niezależnie od APEX’a na serwerze aplikacji Java, na przykład Tomcat. Jedną z możliwości tego rozwiązania jest drukowanie zawartości strony APEX do wybranego formatu, np.: PDF.

http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/rest-data-services/overview/index.html

Pentaho Reports

Podobnie jak JasperReports udostępniany jako narzędzie Open Source. Pozwala na tworzenie raportów i analiz biznesowych. Dokumenty mogą być drukowane do wielu formatów. Jednym z produktów firmy jest Pentaho Reporting, gdzie można stworzyć szablon dowolnego dokumentu. Opiera się na darmowej bibliotece JFreeReport napisanej w języku Java (Pentaho jest jej sponsorem i właścicielem).

http://community.pentaho.com/projects/reporting/

PL-jrxml2pdf

Pozwala drukować raporty PDF wprost z kodu PL/SQL. Wspiera część funkcjonalności JasperReports. Wykorzystuje pliki .jrxml, czyli szablony stworzone za pomocą Jaspersoft iReport Designer. Więcej na temat tego rozwiązania możesz przeczytać na naszym blogu – https://www.pretius.com/jak-drukowac-pdf-plsql

Jasper Reports Integration

Rozwiązanie przygotowane przez firmę Opal Consulting udostępniane na licencji BSD (tzw. New BSD Licence). Wykorzystuje JasperReports Library. Pozwala na drukowanie dokumentów do wielu formatów. Szablony można tworzyć w iReport Designer. Aktualna wersja (1.3.0.2) wspiera JasperReports Library 4.6.0.

http://www.opal-consulting.de

APEX Office Print

Projekt firmy APEX R&D z Belgii. Jest to rozwiązanie dla aplikacji zaprojektowanych w Oracle APEX. Opiera się na szablonie dokumentu z pliku MS Office. Eksport do PDF i HTML5.

http://www.apexofficeprint.com

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele rozwiązań do raportowania. Każde warte jest uwagi i może realizować zupełnie inne cele. Jeżeli Twoim zdaniem pominąłem jakiś produkt, o którym warto tutaj wspomnieć, proszę zgłoś mi to.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zapraszamy do kontaktu!

Pretius jest firmą tworząca oprogramowanie wspierające biznes.
Tworzymy aplikacje webowe wykorzystując: Java, Oracle DB, Oracle Apex, AngularJS.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu!