Wstęp do raportowania w TIBCO Jaspersoft JasperReports

10 listopada 2015, Mariusz Skóra

Realizując pewien wewnętrzny projekt w technologii Oracle APEX, szukaliśmy rozwiązania aby usprawnić procesy tworzenia szablonu dokumentów i drukowania ich do formatów PDF, XLSx, DOCx. Celem było wyjście z obecnie używanej technologii, choć świetnej, jednak wspierającej drukowanie tylko do formatu PDF. Pakiet pl-jrxml2pdf, który opisywałem w innym artykule, bo o nim mowa, korzysta z dorobku firmy Jaspersoft. Firma w swojej historii stworzyła bezpłatne narzędzia do projektowania i generowania dokumentów w różnych formatach danych. Produkty tej firmy okazały się strzałem w dziesiątkę. Doświadczenie nabyte w programie iReport Designer wspomogły projektowanie szablonu w Jaspersoft Studio, a proces raportowania przydzielono do serwera wydruku – JasperReports Server. Idąc tą drogą udało się zrealizować zadanie i udostępnić użytkownikowi drukowanie dokumentów do wybranego przez niego formatu.

Ten materiał jest częścią serii o TIBCO Jaspersoft JasperReports. W celu dostępu do pozostałych artykułów, proszę wybrać odpowiedni z poniższej listy. Lista aktualizowana jest na bieżąco wraz z udostępnianiem kolejnych artykułów. Jeżeli artykuł nie jest dostępny, znaczy to, że jeszcze oczekuje na publikację (kolejne części serii będą pojawiały w najbliższych dniach, a ostatni artykuł zostanie opublikowany 13.11.2015) .

1. Wstęp do JasperReports Server.

2. Jak zrobić prosty szablon faktury. Wstęp do Jaspersoft Studio.

3. Integracja Jaspersoft Studio z JasperReport Server.

4. Integracja JasperReports Server z aplikacją w Oracle APEX.

5. Wydajność i bezpieczeństwo JasperReports Server.

6. Inne metody drukowania dokumentów.

Krótko o JasperReports Server

JasperReports Server jest darmowym i samodzielnym serwerem, który umożliwia dostarczanie kluczowych informacji biznesowych do użytkowników w czasie rzeczywistym, w ustalonym formacie danych i w różnych formatach plików. Raporty mogą być wykonywane i przeglądane w aplikacji, eksportowane do żądanego formatu wyjścia lub zaplanowane do realizacji w późniejszym czasie. JRS pozwala na eksport do plików w popularnych formatach takich jak: PDF, CSV, DOCx, XLSx, RTF, ODT, PPTx.
Darmowy serwer JasperReports jest narzędziem stworzonym dla analityków biznesowych i profesjonalistów IT. Jest prosty w instalacji i łatwy w konfiguracji dlatego warto zapoznać się dokładniej z tym rozwiązaniem. W artykule postaram się przybliżyć narzędzie wszystkim grupom użytkowników. Celem artykułu jest omówienie możliwości jakie można osiągnać wdrażając serwer tego typu w swoim przedsiębiorstwie. Aktualną wersją udostępnioną do pobrania jest kompilacja oznaczona numerem 6.1.0 i na tej wersji będzie się opierać niniejszy artykuł. Produkt udostepniany jest na licencji AGPL.

Interfejs aplikacji JasperReports Server 6.1.0

 

Co wchodzi w skład narzędzia

JasperReports Server Community do poprawnej pracy wymaga serwera aplikacji Java oraz bazy danych w celu utworzenia repozytorium. Po pobraniu JRS, proces instalacyjny może zainstalować serwer Tomcat oraz bazę PostgreSQL automatycznie za nas i usługi będą uruchamiane zależnie od serwera Jasper. Z drugiej strony istnieje możliwość podłączenia JRS do usług już zainstalowanych na serwerze. Ponadto wersja darmowa posiada wsparcie do serwera MySQL, a w wersji płatnej za repozytorium danych mogą służyć również bazy komercyjne, na przykład ORACLE Database.

Co jest jeszcze przydatne do pracy z JasperReports Server

Wersja darmowa JRS nie posiada edytora szablonu dokumentów. Do tego celu może posłużyć inne narzędzie marki Jaspersoft – iReport Designer lub jego następca – Jaspersoft Studio.

Centrum informacji biznesowej

JasperReports Server umożliwia integracje z wieloma źródłami danych jednocześnie. Źródłem danych mogą być plik tekstowe, środowiska baz danych relacyjnych i nierelacyjnych, aplikacje Java połączone przez JavaBean Datasource. JRS może być zcentralizowanym repozytorium informacji biznesowej agregującym dane z wielu innych systemów wewnętrznych i zewnętrznych. W praktyce wystarczy jeden serwer JRS podłączony do wielu źródeł danych, skąd pobrane informacje można prezentować w sposób czytelny dla zwykłego użytkownika.
Administrator serwera może tworzyć konta użytkownikom i przypisywać ich do wskazanych grup – ról, nadając przy tym uprawnienia do podglądu, tworzenia i wykonywania wybranych raportów. Nie powinno też być problemu z konfiguracją autoryzacji przez LDAP.
Według producenta, wersja komercyjna JRS dodatkowo umożliwia tworzenie szablonu raportów metodą przeciągnij i upuść z poziomu przeglądarki internetowej, podobnie jak w Jaspersoft Studio lub iReport Designer. Ponadto pozwala tworzyć i przeglądać dashboardy, wirtualizować dane z wielu odległych systemów do jednego ciągu metadanych, co pozwala na skomplikowane analizy bez udziału ETL lub wielkich hurtowni danych. JRS umożliwia tworzenie interaktywnych przekształceń tabelarycznych (pivot), wykresów, przeliczeń w czasie rzeczywistym.
Szczegółowe porównanie wersji można znaleźć pod tym linkiem https://www.jaspersoft.com/editions

Gdzie wykorzystać JasperReports Server

JRS pozwala na łączenie do wielu źródeł danych jednocześnie w ramach jednej instancji serwera. Administrator serwera może tworzyć źródła połączeń do baz danych takich jak PostgreSQL, MySQL, Oracle DB, Microsoft SQL Server, Sybase, IMB DB2. W wersji komercyjnej pozwala dodatkowo na wykorzystanie Hadoop, Hibernate i wiele więcej.
community_jdbc_drivers

JasperReport Server umożliwia połączenie do wielu źródeł danych

Zbiory danych dostępne z poziomu serwera JasperReports mogą być wykorzystane do stworzenia czytelnych dla użytkownika raportów, sporządzonych w przejrzystej dla niego formie. Do takiej prezentacji mogą posłużyć wykresy słupkowe, kolumnowe, siatkowe, tabele, listy, obrazy i więcej. Jedną z funkcji jest również serwer wydruku. Dzięki wsparciu do REST Web Service API, JRS pozwala na integrację serwera z innymi aplikacjami. Dzięki takiemu rozwiązaniu programista może wykorzystać usługę jako serwer wydruku dla dokumentów i raportów, drukowanych na przykład do plików PDF lub Excel.

Projektowanie szablonu raportów

JasperReports Server może być scentralizowanym repozytorium informacji w firmie lub serwerem wydruku dla mniej lub bardziej skomplikowanych raportów. Jak wspomniano wcześniej, JRS w wersji komercyjnej pozwala na graficzne projektowanie dokumentów wprost w przeglądarce internetowej. W wersji darmowej nic nie stoi na przeszkodzie aby do tego celu wykorzystać inne darmowe narzędzie – Jaspersoft Studio. Dodatkowym atutem stojącym za użyciem tego narzędzia jest jego intuicyjny interfejs, który pozwala na szybkie tworzenie szablonów metodą przeciągnij i upuść. Użytkownicy znający produkty marki Jaspersoft, zapewne pamiętają poprzednią generację narzędzia pod nazwą Jaspersoft iReport Designer. Narzędzie to posiada oficjalne wsparcie firmy Jaspersoft do 31. grudnia 2015.

Silnik Jaspersoft Studio jest oparty o Eclipse, stąd jego podobieństwo do tego popularnego IDE

 

Integracja z innymi aplikacjami – REST Web Service API

Zarówno w darmowej, jak i w komercyjnej wersji JRS dostępna jest warstwa web services, dzięki której za pomocą prostego API i w nieskomplikowany sposób można połączyć dowolną aplikację z serwerem JasperReports. Web services zrealizowane są z wykorzustaniem REST (REpresentational State Transfer) Web Services API, co znacznie rozszerza funkcjonalność serwera. Jak wspomniano wcześniej, pozwala to na integrację z innymi aplikacjami. Programiści mający dostęp do serwera, są w stanie stworzyć szablon dokumentu, na przykład faktury VAT, wyeksportować taki szablon do JRS i podłączyć ten szablon do swojej aplikacji za pomocą dostępnego API. Więcej na temat tej funkcjonalności można znaleźć w dokumentacji Jaspersoft oraz w naszym artykule na temat integracji JasperReports Server z aplikacją w technologii Oracle APEX (Jak drukować raporty PDF z kodu PL/SQL w kilku prostych krokach?).

Historia marki Jaspersoft i kupno firmy przez TIBCO

Początki firmy Jaspersoft® Corporation sięgają roku 2001. Zapotrzebowanie na raportowanie zapoczątkowało powstanie pierwszego produktu firmy – JasperReports Library, czyli biblioteki napisanej w języku Java do integracji aplikacji w tym środowisku. Kolejnym krokiem było stworzenie wizualnego edytora do tworzenia szablonów raportów i tak w 2002 roku powstał Jaspersoft iReport Designer, edytor graficzny dla JasperReports Library. Produkt ten znacznie uprościł raportowanie. W między czasie, rynek business inteligence rozwijał się coraz bardziej przede wszystkim dzięki coraz szerszej dostępności narzędzi Open Source. Niedługo później firma stworzyła JasperReports Server, nową linię produktu, który łączy w sobie zalety JasperReports Library oraz iReport. Kolejnym krokiem firmy Jaspersoft było przygotowanie produktu Jaspersoft OLAP, co doprowadziło do powstania Jasper Business Intelligence Suite, integrującego w sobie wszystkie dotychczasowe produkty ze stajni Jaspersoft.
Obecnie firma oferuje swoim klientom narzędzia dla sektora Business Intelligence, jednak marka nie pozostała obojętna na rynek OpenSource, na który dostarcza swoje rozwiązania za darmo, udostępniając je pod nazwą Community. W roku 2014 firma została kupiona przez TIBCO za $185mln i od tego czasu istnieje pod nazwą TIBCO Jaspersoft.

Podsumowanie

Opisywane narzędzie JasperReports Server jest ciekawym produktem, z którym warto się zapoznać, tym bardziej że jest to narzędzie udostępniane za darmo na licencjii AGPL. W połączeniu z Jaspersoft Studio produkt daje swoim użytkownikom konkurencyjną możliwość raportowania do wielu formatów plików, co zdecydowanie podnosi jakość oferowanych usług. Ponadto każdy może bez problemowo integrować swoje aplikacje z dostępnym serwerem wydruku, a w raz z tym rozszerzać funkcjonalność swoich aplikacji. Teraz nie ma konieczności pisania szablonów raportów w kodzie swoich aplikacji, wystarczy zaprojektować szablon w intuicyjnym edytorze graficznym opartym o silnik Eclipse, popularnego IDE wśród programistów Java, lub zlecić do zadanie osobom, które nie mają doświadczenia programistycznego.

W kolejnych artykułach serii o produktach marki TIBCO Jaspersoft, czytelnik pozna JasperReports Server od strony technicznej. Stworzymy szablon faktury VAT, który wyślemy do repozytorium Jasper, później spróbujemy zintegrować serwer Jasper z aplikacją w Oracle APEX w celu drukowania faktur przy pomocy szablonu. Dalej sprawdzimy wydajność serwera, omówimy bezpieczeństwo, a na końcu czytelnik znajdzie listę innych, podobnych rozwiązań dla swoich aplikacji.

Dla zainteresowanych JasperReports Server, firma TIBCO Jaspersoft udostępnia wersję demo swojej aplikacji pod tym linkiem -> http://mobiledemo.jaspersoft.com/jasperserver-pro/login.html <- wystarczy wpisać w polu login i hasło słowo „jasperadmin”.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Zapraszamy do kontaktu!

Pretius jest firmą tworząca oprogramowanie wspierające biznes.
Tworzymy aplikacje webowe wykorzystując: Java, Oracle DB, Oracle Apex, AngularJS.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu!