Integracja Jaspersoft Studio z JasperReports Server

11 listopada 2015, Mariusz Skóra

Poznaliśmy już Jaspersoft Studio, mamy gotowy szablon dokumentu i możemy zaimportować efekt pracy na serwer JasperReports. Pojawia się pytanie jak to zrobić i czy można zrobić to lepiej? Odpowiedź jest pozytywna. Narzędzie, którego użyliśmy do budowy szablonu posiada jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność – umożliwia eksport plików na serwer-repozytorium.

Ten artykuł jest częścią serii o TIBCO Jaspersoft JasperReports. W celu dostępu do pozostałych artykułów, proszę wybrać odpowiedni z poniższej listy. Lista aktualizowana jest na bieżąco wraz z udostępnianiem kolejnych artykułów. Jeżeli artykuł nie jest dostępny, znaczy to, że jeszcze oczekuje na publikację.

1. Wstęp do JasperReports Server.

2. Jak zrobić prosty szablon faktury. Wstęp do Jaspersoft Studio.

3. Integracja Jaspersoft Studio z JasperReport Server.

4. Integracja JasperReports Server z aplikacją w Oracle APEX.

5. Wydajność i bezpieczeństwo JasperReports Server.

6. Inne metody drukowania dokumentów.

Przygotowanie

W tej części serii artykułów o TIBCO JasperReports czytelnik dowie się w jaki najprostszy sposób integrować swój raport z Jaspersoft Studio z serwerem JasperReports.

Do pracy potrzebujesz JasperReports Server oraz Jaspersoft Studio. Zakładam, że serwer jak i aplikacja są zainstalowane na tym samym komputerze, na którym pracujesz (localhost). Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zachęcam do kliknięcia w linki, pobranie i instalację narzędzi.

Podłączamy JasperReports Server

Jeżeli zapoznałeś się już z poprzednim artykułem Jak zrobić prosty szablon faktury. Wstęp do Jaspersoft Studio, nie powinieneś mieć problemu z odnalezieniem zakładki Repository Explorer. Przy standardowej instalacji Jaspersoft Studio, zakładka znajduje się po lewej stronie.

W odszukanej zakładce klikamy na Servers i z menu kaskadowego wybieramy Create JasperReports Server Connection.

studio-create_new_connection

Jaspersoft Studio: tworzenie nowego połączenia do JasperReports Server

W nowym oknie uzupełniamy formularz zgodnie ze schematem:

Name: Localhost JasperServer,

URL: http://localhost:port/jasperserver/, gdzie port zastępujemy własnym portem na którym nasłuchuje JasperReports Server,

User: jasperadmin,

Password: jasperadmin.

I klikamy Finish aby przejść dalej.

Po dodaniu serwera i rozwinięciu jego szczegółów, dostaniemy zestaw katalogów taki sam jak w aplikacji JasperReports Server. Każdy folder można rozwinąć, aby dowiedzieć się o nim więcej.

Integracja – publikacja

Przechodzimy do zakładki Project Explorer i klikamy na szablon faktury, ten sam który można pobrać z artykułu Stwórz własny szablon faktury VAT. Wstęp do Jaspersoft StudioW kolejnym kroku odnajdujemy przycisk studio-integration.

studio-integration2

Jaspersoft Studio: publikację szablonu faktury na serwerze JasperReports można wykonać klikając zaznaczony przycisk

W nowym oknie klikamy na Reports lub inny katalog gdzie chcemy przechowywać szablon faktury. Jeżeli potrzebujemy innego lub nowego katalogu, można go utworzyć w aplikacji JasperReports Server pod adresem http://localhost:port/jasperserver.

Jaspersoft Studio: publikowanie raportu krok 1

Przechodzimy dalej klikając przycisk Next. W kolejnym oknie wgrywamy zasoby szablonu, czyli pliki takie jak logo faktury lub parametr wejściowy faktury, który też jest zasobem.

Jaspersoft Studio: publikowanie raportu krok 2

W kolejnym kroku znowu klikamy Next gdzie wybieramy źródło danych. Zaznaczamy Data Source from Repository i rozwijamy Data Sources. Wybieramy połączenie do serwera bazy danych Oracle. Uwaga, jeżeli nie masz skonfigurowanego połączenia do bazy Oracle w swojej aplikacji JasperReports Server, należy to zrobić teraz i wrócić do publikowania szablonu ponownie. Jeżeli potrzebujesz informacji jak utworzyć nowe połączenie w JasperReports Server, zachęcam do zapoznania się z artykułem na stronie Jaspersoft.

Jaspersoft Studio: publikowanie raportu krok 3

studio-data_source

Jaspersoft Studio: w trakcie publikacji szablonu w repozytorium JasperReports Server można wybrać odpowiedni Data Source.

 

Po wybraniu odpowiedniego serwera można zakończyć proces klikając Finish.

Testujemy

Szablon faktury został wysłany do repozytorium. Teraz można przetestować raport w aplikacji JasperReports Server. W takim razie udajemy się na stronę http://localhost:port/jasperserver/, logujemy się jako jasperadmin (hasło: jasperadmin), rozwijamy Reports (lub inny wcześniej wskazany katalog) i klikamy na nazwę szablonu (u mnie invoice).

W wyświetlonym oknie jako parametr invoice_id podajemy liczbę „1” i klikamy OK. W efekcie pracy na ekranie pojawi się dokument HTML dla faktury o ID#1.

jasperreport-input

JasperReports Server: wywołanie szablonu faktury ID#1

 

JasperReports Server: podgląd na fakturę VAT w formacie HTML

 

Podsumowanie

Proces publikacji nowego lub zmodyfikowanego szablonu dokumentu jest prosty i intuicyjny. W większości publikowanie szablonu nie powinno powodować problemów. Z wyjątkiem publikowania projektów zawierających podraporty (subreports), których Jaspersoft Studio nie chce wysyłać. W takiej sytuacji możemy wykorzystać element List, który posiada własne źródło danych. Innym rozwiązaniem jest edycja szablonu na stronie JasperReports Server.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Zapraszamy do kontaktu!

Pretius jest firmą tworząca oprogramowanie wspierające biznes.
Tworzymy aplikacje webowe wykorzystując: Java, Oracle DB, Oracle Apex, AngularJS.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu!