Integracja Google Asystenta z Oracle APEX i Oracle DB. Część 1

9 stycznia 2020 Dominik Grabiński

Obecnie chatboty stają się bardziej popularne i pozwalają na coraz większą interakcję z użytkownikami. Ale czy można połączyć Asystenta Google z bazą danych Oracle i zaimplementować ją w APEX?

Wyobraź sobie, że jesteś przedstawicielem handlowym, wystarczy, że powiesz do swojego telefonu: „OK Google, talk to hi APEX” i już możesz zapytać chatbota o kolejne miejsce jakie masz na liście, do odwiedzenia dzisiaj. Kończą Ci się odczynniki w laboratorium? Za chwilę kończy się umowa z ważnym klientem? Nic prostszego! Wystarczy zapytać swojego Asystenta Google o dowolną informację pobieraną bezpośrednio z bazy danych, nie odrywając się przy tym od wykonywanych czynności.

 Ten artykuł zawiera ogólne informacje na temat implementacji chatbota – Asystenta Google w dowolnej aplikacji APEX. W części 1 zawarte są ogólne założenia, architektura i pobieżny sposób pracy. Część 2 to informacje techniczne wraz ze szczegółowym opisem implementacji.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką chatbotów i asystentów, sprawdź nasze inne artykuły:

Założenia dotyczące bazy danych i Oracle APEX

Aby rozpocząć pracę z Asystentem Google, należy przygotować aplikację ogólnie dostępną w Internecie. Najszybszym sposobem jest przygotowanie nowego Workspace (obszar roboczy) w technologii Oracle APEX na stronie  https://apex.oracle.com (przejdź do „Sign In”) i stworzenie w nim nowej aplikacji. Ta metoda ma jedną wadę: użytkownik (nawet administrator) nie będzie mieć dostępu do żadnej z baz danych za pośrednictwem takich narzędzi jak SQL Developer. Jeśli jest to konieczne do pracy, zalecane jest utworzenie tego samego schematu, obszaru roboczego, oraz aplikacji w swoim prywatnym komputerze (localhost), a po przygotowaniu bazy danych, migrację (poprzez eksport / import) do obszaru roboczego na apex.oracle.com. Należy pamiętać,by zainstalować usługę Oracle Rest Data Service (ORDS) w (lokalnej) bazie danych. Jest to niezbędne narzędzie do implementacji Asystenta Google. Możliwe jest również dodanie Asystenta Google do już istniejącej aplikacji (zapewne mając dostęp do bazy danych przed dodatkowe narzędzie t.j. SQL Developer), warunek konieczny – ORDS.

Kilka słów o Dialogflow oraz Actions on Google

Dialogflow to narzędzie dostarczane przez Google, które pozwala na stworzenie konwersacji między użytkownikami a Asystentem Google. Strona ta oferuje wiele wbudowanych szablonów rozmów, a także pozwala tworzyć specjalne, unikalne pytania, które bezpośrednio przeszukują bazę danych. Wyobraź sobie, że chcesz dodać własne przywitanie dla użytkownika mówiącego proste cześć lub dzień dobry. Asystent Google może odpowiedzieć w tym momencie w jakikolwiek sposób użytkownik chce, może to być chociażby „Dzień Dobry Słoneczko!” Lub „Cześć, czekałem na Ciebie od zawsze 🙂 ”- w Dialogflow to proste!

A może w tym momencie chciałbyś jakiś konkretnych informacji odnośnie danego pracownika (czyli danych z tabeli EMPLOYEES w bazie danych), np.: “Asystencie, mógłbyś mi powiedzieć w jakim wydziale pracuje Pan Steven King?” – tutaj również Dialogflow przychodzi z pomocą! (sprawdź szczegółową implementację, opisaną w części 2).

Actions on Google to kolejne narzędzie od Google dla programistów w celu rozszerzenia Asystenta Google i wydania własnej wersji bota. Aby z niego skorzystać, musisz najpierw spełnić kilka obowiązkowych warunków, takich jak wpisanie nazwy chatbota i określenie polityki prywatności. Instrukcje, jak spełnić ww. warunki są podawane na każdym etapie pracy z programem, będąc przy tym jasne i klarowne. Chatbot musi najpierw zostać zweryfikowany wewnętrznie. Po spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków nałożonych przez Google, nasz bot będzie gotowy do implementacji. Aby tego dokonać, należy wysłać przygotowaną wersję w celu weryfikacji do Google. Po sprawdzeniu, drogą mailową, zostaniemy poinformowani czy bot został zatwierdzony, bądź odrzucony. Ten proces może trwać od kilku godzin do jednego dnia. Jeśli Twój bot nie spełni wymagań Google, nie martw się! Zostaniesz poinformowany, dlaczego został odrzucony i jakie zmiany należy wprowadzić przed ponownym wysłania bota do weryfikacji. Wreszcie, gdy Twój Asystent Google zostanie zweryfikowany i zatwierdzony, możesz wdrożyć go na wielu urządzeniach (np. Google Home, Android, iOS)!

Co muszę przygotować w Oracle APEX?

Praca po stronie Oracle APEX jest prosta! Dialogflow dostarczy fragment kodu HTML do skopiowania do  komponentu iframe. Wystarczy wkleić dany kod w swojej aplikacji w Oracle APEX i cieszyć się, jakże niezmiernie przyjemną rozmową z przygotowanych przez Ciebie Asystentem Google (imię też można mu nadać, wg. własnego uznania).

Przykład gotowej implementacji:

Podsumowanie

Informacje techniczne, jak zintegrować chatbota z bazą danych Oracle, przedstawiono w części 2 tego artykułu.

 

Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy do kontaktu!

Pretius jest firmą tworząca oprogramowanie wspierające biznes.
Tworzymy aplikacje webowe wykorzystując: Java, Oracle DB, Oracle Apex, AngularJS.
Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu!