Oracle APEX

Czym jest Oracle APEX?

Oracle Application Express (APEX) to technologia stworzona przez firmę Oracle z myślą o szybkim budowaniu aplikacji sterowanych bazą danych. Jest to narzędzie klasy Rapid Application Development (RAD), które do zbudowania zaawansowanej aplikacji wymaga od programisty zainstalowanej jedynie przeglądarki internetowej.

Oracle Application Express posiada szereg wbudowanych, darmowychgotowych do użycia aplikacji biznesowych dedykowanych różnym działom w organizacji, które mogą zostać użyte od razu do usprawnienia / automatyzacji procesów w firmie (zapraszamy do zapoznania się z naszą serią artykułów na ten temat: Aplikacje wbudowane w Oracle APEX). Wśród gotowych aplikacji znajdują się narzędzia typu: CRM, Zarządzanie projektami, Zarządzanie Innowacjami, Zarządzanie Incydentami, System HR, System raportowy i wiele innych.

Oracle APEX to nie tylko środowisko uruchomieniowe, ale również pełne, zintegrowane środowisko do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem: SQL, PL/SQL , HTML, CSS, Javascript (w tym HTML5, CSS3, ze wsparciem dla obsługi urządzeń mobilnych z wykorzystaniem podejścia Responsive Web Design).

Oracle APEX to również natywne środowisko dla rozwoju aplikacji w chmurze obliczeniowej firmy Oracle. Jest dostępny z każdą, nawet najbardziej podstawową instalacją chmurową bazy danych Oracle (więcej informacji można znaleźć na stronach dedykowanych Oracle Cloud).

Możliwe jest też szybkie przetestowanie funkcji platformy Oracle APEX w chmurze dzięki serwisowi https://apex.oracle.com/en/, na którym za darmo można utworzyć podstawowe środowisko (workspace) zarówno dla gotowych, wbudowanych aplikacji (packaged applications) lub do tworzenia własnych rozwiązań (application development).

Typowe przypadki użycia Oracle APEX

  • przeniesienie współpracy na plikach (np. dzielony między osobami plik Excel) do aplikacji WWW (demonstrację jak szybko zamienić prosty plik z danymi na pełnoprawną aplikację WWW znajdą Państwo na naszym kanale youtube – Zamiana pliku z danymi na aplikację WWW)
  • budowanie zaawansowanych aplikacji analitycznych i raportowych dzięki wbudowanym mechanizmom i prostej integracji z narzędziami BI, jak Oracle BI Publisher, czy Jasper Reports (przykład integracji Oracle APEX z Jasper Reports opisany na naszym blogu)
  • budowanie interfejsu użytkownika dla aplikacji bazodanowych (tabele, procedury PL/SQL, funkcje), które wcześniej zarządzane były z poziomu narzędzi developerskich / administracyjnych dla bazy danych (np. Oracle SQL Developer)
  • migracja systemów z Oracle Forms do nowoczesnych rozwiązań webowych

Licencjonowanie

Oracle APEX charakteryzuje niski koszt uruchomienia projektu – jest dostępny z każdą bazą danych Oracle, nawet tą w wersji darmowej, czyli Oracle XE. W przypadku, gdy w organizacji są już dostępne komercyjne wersje bazy danych Oracle oznacza to, że jest również dostępna licencja na Oracle APEX. Oracle APEX to w pełni wspierany produkt Oracle (wsparcie dla APEX świadczone jest na podstawie licencji na bazę danych).

ORACLE APEX ICON

Oracle_Gold_Partner_Logo

FOEX Silver Partner status logo

Zapraszamy do kontaktu w sprawie rozwiązań Oracle APEX!

Doświadczenie Pretius z Oracle APEX

Pretius jest pionierem w Polsce, jeśli chodzi o budowanie rozwiązań w oparciu o platformę Oracle Application Express. Tworzyliśmy aplikacje z wykorzystaniem APEX zaczynając jeszcze z wersją 3.x, a kończąc na obecnej wersji APEX 5 wraz z wykorzystaniem najnowszych narzędzi (m.in. Oracle REST Data Services). Nasz zespół ekspertów prezentuje nasze doświadczenia na konferencjach, aktywnie uczestniczy w życiu społeczności APEX, publikuje treści edukacyjne dotyczące platformy i rozwiązań Oracle (m.in. na naszym blogu) oraz rozszerza możliwości APEX o dodatkowe pluginy.
Potwierdzeniem zaangażowania naszej firmy w budowanie zaawansowanych rozwiązań wykorzystujących Oracle APEX jest partnerstwo z firmą Oracle (jesteśmy Oracle Gold Partner) oraz z firmą FOEX (FOEX Silver Partner).

Zachęcamy do zapoznania się z pracami i osiągnięciami naszego zespołu Oracle APEX:

Nasze pluginy dla Oracle APEX

APEX Nested Reports APEX Enhanced LOV item – tabular form APEX Enhanced LOV item
APEX Enhanced Modal page APEX Client Side ValidationChrome extension

Rozwiązania wykorzystujące Oracle APEX

KPI Dashboard

Monitoruj dowolne wskaźniki - począwszy od dostępności systemów, wygody ich użycia, po liczbę podpisanych umów i reklamacji klientów!

Sales Commission

Przejrzyste zasady rozliczeń to podstawa efektywnego zarządzania sprzedażą. Pomóż sprzedawcom osiągnąć Wasze wspólne cele!